Największy Motoryzacyjny wygrany roku 2020 W Polsce

  • Analizy

Rok 2020 był ciężki dla wielu branż w gospodarce na całym świecie. Nie inaczej było też w motoryzacji w Polsce. Rejestracje nowych aut osobowych spadły o około 20% rok do roku (rdr). Większość marek zanotowała 2-cyfrowe spadki rejestracji. Była jednak marka, która poradziła sobie w tym bardzo trudnym okresie nadspodziewanie dobrze. Świetny początek roku a później ciągła poprawa wyników i ostatecznie minimalny spadek rejestracji na poziomie niewiele ponad 1% rdr. Jak łatwo się domyślić z obrazka powyżej, tą marką w 2020 roku była Toyota. Co stoi za tym sukcesem?

Analizując statystyki dla poszczególnych modeli od razu rzucają się w oczy 2 cyfrowe wzrosty na modelach Yaris, C-HR i przede wszystkim imponujący niemal 40% wzrost Toyoty RAV4!! Poważnie! W roku toczącej świat epidemii SUV od Toyoty przebojem wskazuje na podium najczęściej rejestrowanych aut tego typu w Polsce ustępując miejsca tylko kochanej przez Polaków Dacii Duster.

Sytuacja nieco się zmienia jak przeanalizujemy rejestracje pomijając województwo mazowieckie, w którym jak wiadomo rejestruje się bardzo dużo aut firmowych. Na pozycję lidera wysuwa się wtedy model Yaris.

Wszystkie przytaczane statystyki i wiele innych można znaleźć w naszym raporcie: Rejestracje Auta Nowe

W czym tkwi tajemny przepis na sukces Toyoty, która z roku na roku umacnia swoją pozycję w Polsce? Moim zdaniem to kwestia stopniowej zmiany mentalności w naszym społeczeństwie. Powoli kończy się w Polsce miłość do silnika diesla, a Polacy przenoszą swoje uczucia w kierunku zdecydowanie bardziej ekologicznych a również ekonomicznych pojazdów. Auta z napędem całkowicie elektrycznym ze względu na swoje ceny są póki co poza zasięgiem większości mieszkańców naszego kraju. Dodatkowo sytuację pogarsza nisko rozwinięta infrastruktura obsługi aut elektrycznych i wysokie ceny komercyjnego ładowania. I w tym miejscu z rozwiązaniem przychodzi Toyota ze swoimi dopracowywanymi już od lat napędami hybrydowymi, które są zarówno ekologiczne jak i oszczędne w eksploatacji.

W ostatnim czasie często korzystałem z usług jednej z aplikacji organizującej przewozy osób 😉 Należę to typu osób, które lubią sobie pogadać w trakcie jazdy i dzięki temu zaobserwowałem ciekawą zależność. Kierowcy dzielili się na tych, którzy jeździli hybydowymi Toyotami (zdecydowana większość) oraz samochodami z silnikami benzynowymi. Tak tak, nie pomyliłem się, ani razu nie trafiłem na kierowcę jeżdżącym autem z silnikiem diesla, ale nie o tę obserwację mi chodziło. Otóż podział na kierowców Toyot i tych pozostałych pokrywał się z podziałem na kierowców zadowolonych ze swoich aut i tych mniej zadowolonych, narzekających na usterki, niedociągnięcia, koszty eksploatacji. Te rozmowy obaliły mit, o którym słyszałem kiedyś, że auta hybrydowe to same problemy. Wygląda na to, że Toyota postawiła na jakość swoich aut i mimo, że moje rozmowy z kierowcami taksówek to może niewielka próba i wyciąganie wniosków nieuprawnione, to statystyki sprzedaży Toyoty w roku 2020 zdają się te przemyślenia potwierdzać. Czyżby Polacy pokochali Toyoty? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *