Mapa rejestracji czyli czym się jeździ w różnych regionach kraju.

 • Raporty

Skąd pomysł na mapę rejestracji?

Spojrzeliśmy w to, jakie mamy dane i od razu wiedzieliśmy: wizualizacja na mapie to absolutny must-have, to musi zapalić 🙂

Ale czy zapaliło? Sam oceń. I podziel się z nami swoją opinią.

Nie jest wielką tajemnicą, że samochody jeżdżące po polskich drogach mają już swoje lata. Średni wiek aut importowanych, zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce w 2020 roku to prawie 12 lat, ale czy w każdym regionie jest tak samo? Sprawdź to koniecznie na naszej interaktywnej mapie rejestracji. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka porad, które przeprowadzą Cię przez najważniejsze funkcjonalności raportu i pokażą jak wykorzystać wszystkie jego funkcje.

Co można znaleźć w raporcie?

Na potrzeby raportu połączyliśmy dane pozyskane z systemu CEPiK z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego.

Dzięki temu zestawieniu można sprawdzić statystyki aut dla dowolnego regionu w Polsce z dokładnością do powiatu. Dane na mapie prezentują:

 • Średni wiek aut zarejestrowanych w wybranym okresie
 • Liczbę zarejestrowanych pojazdów

Raport umożliwia dodatkowo wprowadzenie dodatkowych kryteriów, które ułatwiają przeglądanie:

 • auta nowe albo używane importowane
 • województwo
 • paliwo
 • rok rejestracji

Wszystko to zaprezentowanie na jednej z dwóch map, z których jedna pokazuje bezpośrednio ilości aut a druga ilości w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać raport?

Wielkość kropki na mapie oznacza, w zależności od strony raportu:

 • ilość aut na pierwszej stronie,
 • ilość aut w przeliczeniu na 1,000 mieszkańców na drugiej stronie.

Kolor kropki oznacza natomiast średni wiek auta w momencie rejestracji.

Raport jest dwustronicowy. Aby przechodzić pomiędzy stronami możesz skorzystać z jednego z dwóch przeznaczonych do tego przycisków. 

Aby natomiast zawęzić lub rozszerzyć zakres wyświetlanych danych na jednej ze stron raportu, skorzystaj z filtrów nad mapą:

Filtry pozwalają na wybranie kategorii pojazdu w podziale na nowe lub używane z importu, województwa dla którego chcemy obejrzeć dane, paliwa podstawowego dla danego auta oraz roku, w którym auto zostało zarejestrowane. 

Filtrami można dowolnie operować, ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Na potrzeby tego przykładu wybraliśmy:

 • Kategoria: UZYWANY IMPORT.
 • Województwo: Podlaskie.
 • Paliwo podstawowe: Benzyna.
 • Rok rejestracji: razem 2018, 2019 i 2020.

Wnioski z analizy raportu

Czy taki raport może się przydać do czegoś poza przeglądaniem ciekawostek na ładnej wizualizacji? Oczywiście!

W wybranym przykładzie, okazało się, że Białystok, to miejsce, gdzie średni wiek importowanych aut z silnikami benzynowymi jest najniższy. Dlaczego? To może wynikać z dużej popularności importu aut z USA i Kanady w tej części Polski 🙂

Licencja i warunki Korzystania z raportu

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie AutoAnalizy są chronione prawem autorskim i innymi przepisami dotyczącymi własności intelektualnej. Prezentujemy je bezpłatnie i zachęcamy do korzystania oraz niekomercyjnego udostępniania, pod warunkiem wskazania ich źródła (autoanalizy.pl).

Jeżeli masz zacięcie analityczne albo po prostu potrzebujesz danych do pracy lub raportu, to zawsze możesz je sobie łatwo pobrać, klikając w prawym górnym rogu raportu. Dane są publiczne i udostępniamy je zawsze bezpłatnie. W razie pytań lub wątpliwości napisz do nas.

W zamian prosimy tylko o zaznaczenie w Twojej publikacji, skąd zostały pozyskane dane oraz zachęcanie znajomych czy też swoich czytelników do odwiedzania AutoAnaliz 🙂